پیچیده تجارت کشورهای دیگر اخبار سیاسی و اجتماعی

پیچیده: تجارت کشورهای دیگر اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی پیرمردهای سنتی ،محوریت تشکیلات واحد را می پذیرند ؟ , راز مخالفت های موتلفه با جمنا

نيروهاي مردمي انقلاب بعد از عدم موفقيت در انتخابات اخير به دنبال برطرف ايرادات خود هست. از همين رو با دعوت از باهنر در تلاش است كه شوراي مشورتي خود را تقويت كند

پیرمردهای سنتی ،محوریت تشکیلات واحد را می پذیرند ؟ , راز مخالفت های موتلفه با جمنا

راز مخالفت های موتلفه با جمنا؛ پیرمردهای سنتی ،محوریت تشکیلات واحد را می پذیرند ؟

عبارات مهم : قانون

نيروهاي مردمي انقلاب بعد از عدم موفقيت در انتخابات اخير به دنبال برطرف ايرادات خود هست. از همين رو با دعوت از باهنر در تلاش است كه شوراي مشورتي خود را تقويت كند ولی اين كافي نيست و بايد بتواند احزاب باسابقه اصولگرا نيز با خود همراه كنند.

به گزارش نامه نيوز: اصولگراياني كه از دي ماه 95 زير سقف تشكلي تازه به نام جبهه مردمي نيروهاي انقلاب(جمنا) گرد هم آمدند؛ دو راه بيشتر ندارند. يا بايد ريشه اختلافات خود را به عنوان عامل عدم موفقيت شناسايي كرده و برطرف كنند و يا از خير داشتن يك تشكل واحد و اثرگذار بگذرند.

پیرمردهای سنتی ،محوریت تشکیلات واحد را می پذیرند ؟ , راز مخالفت های موتلفه با جمنا

آن ها راه اول را برگزيده و اين روزها مشغول بازنگري در ساختار جبهه مردمي نيروهاي انقلاب هستند. اين را حجت الاسلام محمدحسن رحیمیان مدیر شورای مرکزی جمنا دو ماه قبل اعلام كرد و گفت: « فشردگی وقت و تشکیل جبهه در وقت نزدیک به انتخابات باعث عجله در تبیین ساختار شد و امروز باید با توجه به تجربیاتی که بدست آمده بازبینی هایی در بخش های متفاوت فعالیت و شیوه ها و برنامه ها صورت گیرد».

بدون شك اين بازنگري ها به كار نخواهد آمد اگر جمنا روابط خود با احزاب متفاوت اصولگرا را بررسي نكرده و حمايت مخالفان سابق را جلب نكند. در اين ميان موتلفه به عنوان يكي از احزاب قديمي و با سابقه كه از قضا در انتخابات پيشين با جمنا اختلاف نظر داشت؛ نقش قابل توجهي دارد. موتلفه قبل از تولد جمنا تصميم گرفته بود كه در انتخابات 96 نامزد خود را معرفي كند و زماني كه صحبت از اتحاد فراگير اصولگرايان به ميان آمد، در درون حزب خود دچار اختلاف نظر شد. نتيجه اختلافات اين بود كه مصطفي ميرسليم به نفع رئيسي كنارگيري نكرد. گفته مي شد شوراي مركزي موتلفه در مورد جمنا اختلاف نظر دارند زيرا برخي از آن ها حاضر نيستند دست بالاي جمعيت ايثارگران در اين تشكل تازه تاسيس را بپذيرند. به هر حال در لحظه آخر موتلفه نامزد خود يعني ميرسليم را رها كرد و پشت رئيسي ايستاد.

نيروهاي مردمي انقلاب بعد از عدم موفقيت در انتخابات اخير به دنبال برطرف ايرادات خود هست. از همين رو با دعوت از باهنر در تلاش است كه شوراي مشورتي خود را تقويت كند

پس از انتخابات ولی اعضاي موتلفه مساله اختلافات داخلي را رد كردند و علت عدم تفاهم كامل با جمنا را به نحو ديگري توضيح دادند. به عنوان مثال محمد نبي حبيبي دبير كل موتلفه در گفت وگويي پيرامون اختلافتشان سخن گفته هست. به گفته او، «برخی می گفتند نیت جمنا خیر است و موتلفه در جمنا ادغام شود. نظر دیگر این بود که رابطه با جمنا حفظ شود ولی شروطی در نظر گرفته شود و نظر سوم هم این بود که کاری به فعالیت جمنا نداشته باشیم».

او با اشاره به اينكه «هیچ وقت در موتلفه راجع به چگونگی تعامل با جمنا به اتفاق نظر کامل و متفق نرسیدیم» گفته است: « تصمیم گرفته شد که تعهداتی که جمنا می خواهد را در شورای مرکزی حزب مطرح می کنیم و اگر شورای مرکزی به آنها رای داد، آن تعهدات را می پذیریم در غیر این صورت آن را نمی پذیریم. بااهمیت ترین تعهد این بود که اگر جمنا در تصمیم گیری های خود به یک نامزد جهت انتخابات ریاست جمهوری رسید، بقیه نامزدها بی چون و آیا کنار بروند و همه موظف باشند از آن نامزد حمایت کنند. اکثریت شورای مرکزی موتلفه این تعهد را نپذیرفتند».

حبيبي در همين گفت وگو توضيح مي دهد كه وقتي صحبت از حمايت از رئيسي به ميان آمد، اكثريت اعضا و خود ميرسليم مخالفت كردند ولی او، بادمچيان رئيس شوراي مركزي و توكلي بينا رئيس هيات نظارت موتلفه در جلسه روز چهارشنبه قبل از انتخابات تصميم ديگري گرفتند.

پیرمردهای سنتی ،محوریت تشکیلات واحد را می پذیرند ؟ , راز مخالفت های موتلفه با جمنا

دبيركل موتلفه در مورد چرايي اين تصميم متفاوت گفته بود: «سابقه موتلفه نشان می داد اگر ما سنگ زیربنای وحدت اصولگرا نبودیم ولی اجازه هم نداده ایم که اختلافی در میان اصولگرایان ایجاد شود. تصمیم کلی اصولگرایان و همچنین جامعتین حمایت از ابراهیم رئیسی بود. موتلفه در معرض این امتحان قرار گرفته بود که یا نظر جمع را نادیده بگیرد یا آن را بپذیرد. در نهایت تصمیم ما این شد که از نامزدی رئیسی حمایت کنیم. ما در بیانیه ای همان شب اعلام کردیم که موتلفه از نامزد خود صرف نظر کرده و از رئیسی حمایت می کند، ولی یک ساعت بعد میرسلیم بیانیه ای داد که این تصمیم را قبول ندارد».

مغايرت با قانون

حبيبي ، بادامچيان و توكلي بينا سه عضو شوراي مركزي موتلفه تصميم گرفتند كه با جمنا همراه شوند ولی ديگر موتلفه اي ها راه خود را رفتند. دليل اش را محمدعلی اسلامی عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی توضيح داده هست. او گفته است: «یکی از انتقادات وارده به جمنا، عدم تطبیق این جبهه با قانون احزاب کشور بود».

نيروهاي مردمي انقلاب بعد از عدم موفقيت در انتخابات اخير به دنبال برطرف ايرادات خود هست. از همين رو با دعوت از باهنر در تلاش است كه شوراي مشورتي خود را تقويت كند

او علل نپیوستن حزب مؤتلفه اسلامی به جمنا، را تشريح كرد و گفت: «طبق قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی که در تاریخ 8/ 8/ 1395 نهایی شد، جبهه ائتلافی سیاسی از احزاب دارای پروانه فعالیت در زمینه فعالیت مشخص است که با اطلاع کمیسیون احزاب عنوان ماده (۱۰) این قانون شکل می گیرد. بر این اساس جبهه نمی تواند متشکل از افراد باشد».

اسلامي در پاسخ به علت حضور حزب موتلفه در ائتلاف های مشابه در انتخابات های گذشته، یادآور شد: « این قانون پیش از این وجود نداشت؛ ولی وقت تأسیس جمنا دو ماه بعد از تصویب این قانون است و نمی توان واکنش‌ها گذشته را جهت آن مبنا قرار داد. ولی جبهه متحد اصولگرایی در مقطعی شکل گرفت که به علت عدم وجود قانون مشخص جهت «جبهه» ها، منع قانونی جهت حضور افراد حقیقی در جبهه ها وجود نداشت. در حزب انتقادات دیگری نیز نسبت به جمنا مطرح گردید که ترجیح می دهیم با گفت وگوهای زیر یک سقف به جای بیان رسانه ای، اصلاح فعالیت های آتی را رقم بزنیم».

پیرمردهای سنتی ،محوریت تشکیلات واحد را می پذیرند ؟ , راز مخالفت های موتلفه با جمنا

موتلفه در مورد حمايت از كانديداي خود و رئيسي به اتفاق نظر نرسيد ولی محمد علي اسلامي وجود تقابل در اين حزب راجع به جمنا را نمي پذیرد. او تاكيد دارد كه حزب یعنی تابع خرد جمعی بودن و آن ها همواره در تصمیمات تابع اکثریت هستند. به گفته او، اقلیت نیز آزادی طرح نظر خود را جهت دستیابی دقیق به وظیفه شرعی دارد. اگر این مواضع در چارچوب نظام حزبی باشد طبیعتا نام آن مقابله اقلیت با اکثریت نیست.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی راجع به احتمال استمرار حضور جمنا در انتخابات آتی نيز گفته است: «هرگاه این تشکل مراحل قانونی ثبت خود را سپری کرد، می توان نسبت به آن اظهار نظر کرد. ولی تا زمانی که تشکلی مسیر قانونی را طی نکرده هست، آن را رسمی نمی توان تلقی کرد».

به اين ترتيب، جبهه مردمي نيروهاي انقلاب براي جلب نظر موتلفه اي هاي مخالف تنها يك راه دارد و آن طي كردن مسير قانوني هست. چهار سال زماني كافي و مناسبي است تا اصولگرايان ايرادات اساسي جمنا را برطرف كرده و اين تشكل را در آزمون انتخابات رياست جمهوري آتي بيازمايد.

واژه های کلیدی: قانون | مرکزی | اسلامی | فعالیت | قانونی | نامزدی | انتخابات | انتخابات 96 | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs